Blog

K1600 GTL ile 4 gün beraber olduk, her fırsatta kullanmaya gayret ettim, çok sevmememe rağmen işe motorla gittim, akşam iş çıkışı eve gitmek yerine yoğun trafikte Göztepe’den Tuzla’ya kadar yol yaptım çünkü böyle bir makineyi çok az kullanmak, tadını çıkartmamak gerçekten olurdu…

Her yazımda trafikte farkındalık konusuna dikkat çekmeye çalışıyorum, tüm sürücülerin sakin bir şekilde seyretmeleri, birbirlerine saygılı ve anlayışlı
olmaları önemli bir konu. Tabii bunlardan daha önce biz motosiklet tutkunlarının bu tehlikeli makineye binerken mutlaka uyması gereken kuralları da belirtmeye çalışıyorum ama maalesef yine ihmaller yaşanıyor ve yine genç yaşta insanlar bu yüzden hayatlarını kaybediyor. Geçtiğimiz günlerde “Tek teker Arif” olarak tanınan motosiklet şovmeni Arif Razgatlıoğlu motosikletiyle kasksız olarak Antalya’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Huzur içinde
yatsın, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.
Bırakın kuvvetli bir motosikleti 250 cc’lik bir scooter’a binerken bile kask çok çok önemli. Ufacık bir denge kaybı neticesinde sadece 10 km/s hızla giderken yana doğru düşseniz ve kaskınız yoksa yüzde 50 üzerinde hayati risk, hele kafanız kaldırım köşesine denk gelirse bu risk çok daha fazla! Bu işin şakası yok!
Bu ayki konuğum BMW K1600 GTL Dolu depo ile ağırlığı 360 kg, boyu 2.5 metre, görüntü olarak tam bir DEV. Motor 1650 cc, güç 160 HP, tork 175 Nm, dünyanın en hafif 6 silindirli motoruna sahip. Welcome on board Sanki bir F1 aracının uysallaştırılmış karakterine sahip Shifting Assistant Pro (quick shifter) debriyaj ile vites değiştirmeden bile daha rahat ve yumuşak bir hissiyat sağlıyor. Ride By Wire teknolojisiyle kumanda edilen gaz hissiyatı adeta kedi sevmeye benziyor. Frenler, BMW Motorrad ABS. Markanın özelliği itibariyle, hiçbir rakibi daha erken duramıyor. Gerek fren merkezleri, gerek beyin, gerekse elektronik amortisör ayarı Dynamic ESA ve amortisörlerin kendisi, öylesine mükemmel bir harmoniyle çalışıyor ki bir benzerine rastlamak pek kolay değil. Motorcuların kabusu hafif meyilli park durumları için geri vites inanılmaz rahatlık sağlıyor. Benim bildiğim ve test ettiğim neredeyse tüm aydınlatma teknolojilerini barındırıyor (LED gündüz sürüş farları, LED sis farı + stop ve sinyaller; halojen uzun farları; Adaptive Xenon, kısa hüzmeli far) Adaptive Xenon yatış açısına göre viraj içerisini aydınlatıyor. BMW’nin Touring modellerinde kullandığı müzik sistemi özellikle uzun yollarda keyifli vakit geçirmenize yardımcı oluyor.

Elcik ve koltuk ısıtma sistemleri zaten bu tip makinenin üzerinde standart olarak bulunan donanımlar.

Çekiş kontrol ASC’den (Automatic Stability Control) DTC’ye (Dynamic Traction Control) evrildi. Bu sayede içerisindeki elektronik jiroskop motorun yatış açısına bakarak arka tekerin kontrol altında tutulmasını sağlarken ne kadar hassas davranması gerektiğine karar veriyor. Bu sayede gaz tepkisinde performans ve hassasiyet kaybı yaşanmıyor, momentum kaybı ortadan kalkıyor.

Hill Start Control (yokuş kalkış kontrolü) her açıda ve zeminde güvenle kalkış yapılmasını sağlıyor.

ABS Pro (viraj içi ABS’si) bu dev cüsseye rağmen virajda dahi kopmaya ve dalmaya engel olarak BMW’nin “360 derece güvenlik” konseptine çok iyi bir örnek teşkil ediyor. Analog ve dijital olarak iç içe tasarlanmış gösterge panelinde tüm bahsettiğim özelliklere ait bilgilere ulaşmak ve sürüş modlarını ayarlamak oldukça kolay.

İnsan böyle bir dev makinenin üzerine binip çalıştırdığında endişe ediyor ancak hareket ettiğinizde her şey bambaşka bir boyut kazanıyor.

Kullanması 650 cc’lik birçok enduro motor kadar kolay, yumuşaklığı, virajlardaki rahatlığı, hızlanması, frenlerin tepkisi muhteşem. Tüm bu anlattıklarımla sanki insan yerde bir uçak kullanıyor hissine kapılıyor. Böyle bir motora sahipseniz buralarda durmanız pek doğru değil, ilk fırsatta şehir dışı, mümkünse ülke dışına çıkmak gerekiyor.
K1600 GTL ile 4 gün beraber olduk, her fırsatta kullanmaya gayret ettim, çok sevmememe rağmen işe motorla gittim, hiç sevmememe rağmen akşam iş çıkışı eve
gitmek yerine yoğun trafikte Göztepe’den Tuzla’ya kadar yol yaptım çünkü böyle bir makineyi çok az kullanmak, tanımamak, tadını çıkartmamak gerçekten yazık olurdu.

Sonuç:
BMW K1600 GTL çok keyifli bir motor, çok etkilendim. Bildiğimiz ve alışık olduğumuz Touring makinelerden çok farklı ve üstün. Elbette bu üstünlüğün maliyete yansımaları vardır. Ama ben teknik ve sürüş açısından değerlendirme yapıyorum ve BMW’nin bu üstün motorunu imkanı olan herkese keyifle tavsiye ediyorum.

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir