Blog

Honda NC750X süper bir motor, özellikle şehir için ve yakın çevre için ideal bir seçim. Honda’nın DCT şanzımanından en çok keyif aldığım deneme sürüşü bu motor ile oldu.

Yaz aylarında beklenenden daha hızlı bir giriş yaptık, Ramazan ve erken seçim telaşı derken haziran geldi, sanki zaman çok daha hızlı geçmeye başladı ya da sadece bana öyle geliyor…

Ilık bir kış geçirdik, böylece motosikletten çok kopmadık, eskiden kış gelince yazı, yaz gelince kışı özlerdim ama bu yaşlarımda kış ayları pek ilgimi çekmiyor artık.

Nereye doğru gittiğimizi bilmeden bir yolculuk halindeyiz. Etrafımızdaki şartlar sürekli değişiyor. Gelecekle ilgili hiçbir şey belli değil, dün üzüldüğümüz bir konu bugün önemini tamamen yitirebiliyor. Bu bilinmeze olan yolculukta sürekli olarak şartlara uyum sağlamaya gayret ediyoruz. Bu değişkenlere ne kadar çabuk uyum sağlayıp bakış açımızı değiştirebilirsek o kadar az yıpranıyoruz. Değişimlere uyum sağlamakta ne kadar gecikirsek o kadar çok zarar görüyoruz.

Bu değişken karmaşa içerisinde sürekli tutunacak bir şeyler arama gayretindeyiz, aile, dostlar, iş, hobiler. Tüm bunlar esasında bizim mutlu, huzurlu ve keyifli bir hayat sürebilmemiz için bir arayış, ama esas arayış kendimize bir hayat amacı bulma gayretimiz, sabahları yataktan kalkarken bizi motive edecek, bizi yaşamaya teşvik edecek bir amaç!

Dilimin döndüğünce insanların bu dünyada kalan vakitlerini mükemmel geçirmeleri için içlerinde bekleyen küçük çocuğu harekete geçirmeye gayret ediyorum.

Benim için kişisel motivasyon ve motosiklet tutkusu iç içe geçmiş durumda, kişisel motivasyon sizin için motosiklet tutkusu olmayabilir, herhangi başka bir hobi de aynı işlevi görebilir, önemli olan onun ne olduğunu bulmanız ve mümkün olduğunca ona vakit ayırmanız.

Bu ayki konuğum Honda NC750X (DCT). 2 silindirli, sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC, 8 supaplı, 745 c hacme sahip bu motor 54.8 HP gücünde, maksimum tork 4750 devir/dakika 68 Nm, yakıt kapasitesi 14,1 litre, sele yüksekliği 830 mm ve ağırlığı 230 kg. Şanzıman DCT 6 Vitesli çift kavramalı.

Honda’nın üst düzey şehir içi motosikleti daha güçlü ve maceraperest bir görünüme bürünmüş. Yüksek torka sahip paralel çift silindirli motor, uzun yol için de geliştirilmiş süspansiyonu, önde bulunan bagaj bölmesi, kişiselleştirilmiş renk seçenekleri olan LCD göstergesi ve LED aydınlatmaları ile dikkat çeken NC750X’de, iki seviyeli ‘Honda Seçilebilir tork kontrol sistemi (HSTC) 2018 yılında standart donanım olarak sunmuş.

Şehir içinde mükemmel performans…

NC750 X beklentilerimin önünde bir motor olarak karşıma çıktı, uzun süredir uzaktan takip ettiğim bu ilginç makineyi biraz ön yargılı baktığımı anladım! NC750X ile 10 gün beraber olduk, İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında gitmediğim yer kalmadı desem yalan olmaz, şehir içinde mükemmel bir performansı var, dengesi, hızlanması, viraj kabiliyeti, DCT vites geçişleri ve ayna açıları harika! Söylenecek tek bir şey var “BRAVO”…

Bu kadar seri ve dengeli bir makine Scooter kavramını tehlikeye atıyor bence, bugüne kadar şehir içi motor kullanımında sadece otomatik vites diye Scooter tercih eden insanlar eğer bir fırsat bulup NC750 X (DCT) denemesi yaparlarsa inanın ertesi gün gidip bu makineyi satın alırlar.

Şehir dışı performans…

Şehir dışı biraz geniş bir kavram farkındayım, ben NC750X ile bir gün Poyrazköy’e ertesi gün Şile ve Ağva’ya gittim. Poyrazköy yolu gayet keyifliydi, orman içindeki yolda motor kullanmak her zaman büyük keyif. Tatlı ve puslu bir ilkbahar havası, nefis çiçek kokuları ve bu güzel ortamda motorla virajlara girmek mükemmel bir duygu, mutlaka herkese tavsiye ederim. Poyrazköy yolculuğumun amacı dergi için fotoğraf çekimiydi, çok eğlendik, ihtiyacımız olan kareleri çektikten sonra köyün üst kısmında bulunan çay bahçesinde kahvelerimizi içtik ve dönüşe geçtik.

Esas zor olan ertesi gün yaptığım Şile-Ağva yoluydu, cumartesi sabah 09:00’da Bilge kardeşimle çıktığımız bu yol iki etaptan oluşuyordu, birinci kısmı Şile’ye kadar otoyol, sonrasında yine orman içi yolundan Ağva.

NC750X her ne kadar enduro görünümüne sahip olan ve gayet güçlü 750 cc motorlu bir motosiklet olsa da benim boyumda (187 cm) ve benim kilomda (84 kg) birisi için uzun yolda biraz yorucu olabiliyor. Özellikle Ağva dönüşünde yorulduğumu hissettim. Bu sebeple motor sahibi olurken dikkat edilmesi gereken en kritik konu boyunuz ve kilonuz. Benden biraz daha kısa boylu ve daha hafif sürücüler için bu makine her yolda ideal olabilir ama bana uzun yollarda yüksek bir enduro daha fazla hitap ediyor ve daha az yoruyor.

Sonuç

Honda NC750X süper bir motor, özellikle şehir için ve yakın çevre için ideal bir seçim. Honda’nın DCT şanzımanından en çok keyif aldığım deneme sürüşü bu motor ile oldu. Benim bugüne kadar test ettiğim DCT’lerde rahatsız olduğum gazın ilk tepkimesi sıkıntısı bu motorda tamamen ortadan kalkmış ve ilk harekete geçiş çok yumuşak bir hale gelmiş. Her zaman manuel vites kullanmayı tercih eden bir sürücü olarak ilk defa “acaba DCT’li bir motor mu alsam?” sorusu aklıma geldi.

Sevgiyle kalın…

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir