Blog

YİNE ÇOK SICAK bir yaz mevsimi yaşıyoruz, maalesef bu sıcaklar yüzünden yollarda birçok kasksız ve korumasız motosiklet sürücüsü görüyorum. Bu işin şakası yok! Ufacık bir temas neticesinde yere doğru savrulduğunuzda eğer olması gereken ekipmanlarınız yoksa veya bir kısmı eksikse çok büyük bir risk altındasınız. Bu konuyu birçok insan ancak yaşayarak öğreniyor umarım sizde bu şekilde öğrenmek zorunda kalmazsınız.

“MOTORCU BAKIMLIDIR, FİTTİR!”

Benim bunca yıllık tecrübem neticesinde çok net durum şudur: Motosiklet binicisi daha uzun yıllar motosiklet keyfini yaşamak için kendisine dikkat eder, otomobil kullanıcısından çok daha fazla bilinçlidir ve konsantrasyonu tamdır. Ayrıca motosiklet binicisi eğitimlidir, frenleme aşamasına gelmeden evvel alınması gereken tüm önlemleri alır, algıları daima açıktır.

Motosiklet tutkusu insanlarda şöyle bir endişe yaratıyor, eğer kendime iyi bakmazsam ileriki yaşlarda motosiklete binemem!

İşte bu yüzden motosiklet kullanıcıları normal insanlara göre daha çok spor yaparlar, daha çeviktirler, her an her türlü tehlikeye karşı hazır olmak zorundadırlar. Bu şekilde yaşayarak hayatları çok daha sağlıklı geçer, üstelik bu sayede motosiklet tutkusunu 70-75’li yaşlara taşıyabilirler.

İşte motosiklete binmenin bir başka nimeti, hayat boyu mecburen sağlıklı ve fit olmak!

Bu ayki konuğum Honda VFR800X Crossrunner. Honda Türkiye’nin özellikle test etmemi istediği ve uzun süredir merak ettiğim Crossrunner ile Honda’nın en büyük bayilerinden Derindere Ataşehir’de buluştuk.

Sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, DOHC90, V4, 16 supaplı, 782 cc motor hacmine sahip olan bu motor 107 HP gücünde, maksimum tork 8500 d/d’da 77 Nm. Yakıt kapasitesi 20.8 lt, sele yüksekliği 835 mm ve ağırlığı 244 kg.

Honda bu motosiklet ile mükemmel performans ve sürüş konforunu birleştirmiş.

Özellikle özgürlüğüne düşkün, gezmeyi seven motosiklet tutkunlarının gerek şehir içi gerekse şehir dışı uzun yolculuklarında ihtiyacı olan performans sağlayacak çekiş gücü yüksek V4 VTEC motor, konforlu süspansiyon ve alüminyum şaseye sahip.

Bununla birlikte Honda mühendislerinin titizlik ile üzerinde durduğu güvenlik konusu için ön ve arka disk frenleri kombine edilmiştir ve ABS fren sistemi her daim devrede.

Crossrunner, bende azgın bir boğaya çağrıştırdı, akselerasyon çok iyi, ani frenlemeler çok emniyetli ve sürücüye müthiş bir güven veriyor. 244 kg ağırlığına rağmen sanki altınızda 140 kg’lık bir scooter var sanki, motor size çok hafifmiş hissiyatı veriyor, buda özellikle trafikte çok rahat etmenizi sağlıyor.

Crossrunner, son zamanlarda Polis Teşkilatı’nın da tercihi olmuş durumda, bu da şehir içi ve dışında uygun bir motor olduğunun teyidi.

Bir haftalık beraberliğimizde daha çok İstanbul’un Boğaz kıyılarında dolaştım, çevre yolları ve şehir içi trafiğinde epey zorlandım, virajlardaki dengesine hayran kaldım.

Crossrunner ile ilgili tek dikkat edilmesi gereken konu şehir içi trafiğinde çok fazla vakit geçirirseniz makine biraz ısınıyor, özellikle yazın tam ekipman giyinmişseniz ve trafiğe takılırsanız motordan yukarı doğru bir ısı akımı başlıyor, bu da bazı sürücülerde rahatsızlık yaratabilir.

SONUÇ

Honda’nın Advanture serisinin üyesi olan Crossrunner ile insan şehirden vakit kaybetmeden uzaklaşmak istiyor. Görüntüsüyle, gücüyle ve kıvraklığı ile oldukça başarılı bir motor dizayn etmiş Honda mühendisleri, hayran kalmamak elde değil.

Sevgiyle kalın…

 

 

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir