Blog

Dogru yolda olmak!

TV24 projesi son sürat başladı, Motosiklet ile ilgili konuşulması gereken çok şey var, özellikle Türkiye coğrafyasında!! Bu sebeple hiç bir şey atlamak istemiyorum, adım adım motosikleti ve arkasında yatan o muhteşem felsefeyi herkesin bilmesini ve anlamasını istiyorum. insanların bu konu ile ilgili olarak yanlış bildiklerini düzeltmek ve eksik bildiklerini tamamlamak böylelikle bir fayda sağlamak beni çok mutlu ediyor.

Bu program yaklaşık 15-20 dakika sürüyor, bu süre youtube’da izlemek  için biraz uzun ancak verdiğim bilgilerin kıymetli olmasından dolayı her bölümü tam zamanlı youtube kanalıma yüklüyorum, böylelikle ilgilinen herkesin önemli bilgilerin bulunduğu bir arşive ulaşımını sağlamış oluyorum.

Vakit çok hızlı akıyor, ömrümüz giderek kısalıyor, her zaman söylediğim gibi ne kadar kaldığı belli olmayan hayatımızın geri kalan kısmını sağlıklı ve keyifli geçirmeliyiz.

Bu konuyla ilgili değerli dostum Mahmut Hayırlıoğlu Men’s Fitness Mart ayı sayısında de benimle bir ropörtaj yaptı “Mutluluğa doğru kanatsız uçuş” okumanızı tavsiye ederim.

Bazen insan bir bakıyorki 10 gün evvel yaşadığı ufak tefek sıkıntılar meğerse bir hiçmiş, ne zaman gerçek problemlerle karşı karşıya geliyoruz o zaman anlıyoruz sağlığın ve huzurun değerini ve belkide elimizdekilerin değerini anlamamız için sıkıntılar yaşamız gerekiyor. Genel olarak yapmamız gereken tek şey gerçekleri kabul edip hiç korkmadan hayatın akışına kendimizi bırakmak.

Belediye seçimleri de geçti çok şükür, artık ülkemizin ve ekonominin ayağa kalması için hiç bir engel kalmadı. Hadi artık huzurlu günler yaşayalım, kardeşlik ve dostluk daim olsun.

İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı dönemde bazı firmalar herşeye rağmen yatırım yapmaya devam ettiler ve istihdam sağladılar. Bu firmalardan biri “İSOTLAR”.

Adana kökenli bu firma Otomotiv, Tarım ve Sigorta konularında faaliyet gösteriyor, Otomotiv alanında 5 distribütörlükleri ve 16 bayilikleri mevcut, detay bilgi isteyenler, www.isotlar.com adresinden hertürlü bilgiye ulaşabilirler. İsotlar giderek büyüyor ve farklı alanlarda yatırım yapmaya devam ediyor ama benim ilgimi çeken yatırımları “MOTOSİKLET”

Bünyelerinde Hindistan kökenli TVS ve Fransız Peugeot scooters distribütörlükleri var, giderek yaygınlaşan kaliteli bir bayi teşkilatı kurmuşlar. Türkiye de satılmakta olan motosiklet markaları ile kıyaslandığında ürünleri çok kaliteli ve fiyatları makul.

Bu ayki konuğum Peugeot Scooter Django

Isotlar grubun genel müdürü olan çok değerli arkadaşım Fırat Şahin’in ricasıyla bu ayki konuğum Peugeot Scooter Django oldu, ben bu motora “Sevimli Hayalet” ismini taktım.

Genel olarak büyük motorları kullanmayı sevmeme rağmen böyle sevimli bir oyuncağın şehir içinde ne kadar faydalı olduğunu gördüm ve hayran kaldım.

125 CC lik euro 4 normunda, 7,5 kw (10,2 hp) güç üreten motoru bulunan bu sevimli hayalet elektronik enjeksiyon yakıt sistemi ile donatılmış ve yakıt deposu 8,5 lt.

Motosiklet kullanmak bir tutku ve bu tutku zaman geçtikçe içinizde bir çığ gibi büyüyor, işte bu yüzden motor üzerinde daha fazla vakit geçirmek istiyorsunuz, işte bu yüzden daha uzak rotalar hedefliyorsunuz, bunun neticesi olarak da kullandığınız makinaların gücü az kalmaya başlıyor ve giderek motorları büyütmeye başlıyorsunuz.

Ama ne olursa olsun şehir içi motosiklet kullanımı, hem gezmek için hemde sıkışan trafikte ulaşım için çok önemli. işte bu sebeple bir çok Avrupa ülkesinde insanlar motosikletleri tercih ediyorlar ve kullandıkları mesafeye göre motor hacmini belirliyorlar. Ekonomik şartlarınıza bağlı olarak motosiklet kullananların özellikle büyük şehirlerde  bir scooter sahibi olmalarını şiddetle öneriyorum.

Sevimli hayalet Django’nun yüksüz ağırlığı 129 kg, süspansiyon sisteminde ön(çift) hidrolik amortisör, Arka (tek) hidrolik amortisör kullanılmış  ve oldukça konforlu. Lastik ebatları ön 120/70-12 inç, arka 120/70-12 inç , ön ve arka frenlerde disk kullanılmış.

Motosikletçiler arasındaki sohbetlerde bu tip ufak ve Pratik motorlara “terlik” benzetmesini yaparlar, yani “bin ve git” sevimli hayalet bu tanıma çok uyuyor.

Bu keyifli motorla 20 gün süren berbaberliğimize baharın da denk gelmesiyle şehir içinde çok dolaştık ve çok eylendik.

Çukurlara dikkat!

Benim bu tip ufak motorlardaki tek çekindiğim konu lastik ebtatlarının ufak olmasından dolayı olası bir çukura grime durumunda  yaşanabilecek sıkıntılar.

Bu ve benzeri ufak  scooterlarda genelde 12 inç yani yaklaşık 30 cm lik jant kullanılıyot, bu sebeple güzel yurdumun sürpriz çukurlarına çok dikkat etmek gerekiyor. Böyle bir motorla büyükçe bir çukura girerseniz çıkamayabilirsiniz!!

Bu sebeple güvenli sürüş tekniklerinde anlatılan önemli bir konuya dikkat çekmekte fayda var. özellikle trafikte araçları çok yakından ve tam arka ortasından takip etmek oldukça riskli, çünkü eğer önünüzdeki otomobil (veya 4 tekerli başka bir taşıt) bir çukuru ortalayıp geçerse ve siz böyle bir scooter ile yakın ve arka ortadan takip ediyorsanız bir anda kendinizi çukurun içinde bulursunuz.

Sonuç:

Peugeot Django kullandığım en sevimli motorlardan biri oldu, 125 CC lik motoru oldukça performanslı, dönüşlerde çok dengeli, frenleri güven veriyor, gaz tepkimesi alıştığımızın oldukça dışında ve motor biraz geç harekete geçiyor, bu özelliği ile diğer motorlara göre özellikle kalkışlarda daha emiyetli bir hareket sağlıyor.

Fiyat ve kalite dengesinde oldukça başarılı sevimli hayaleti görmeden karar vermeyin derim.

Sevgiyle kalın…Tamer ATSAN

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir