Blog

Yamaha TMAX DX, 2018 modellerinde gerçekleştirilen makyajla daha da yakışıklı olmuş. Ayrıca teknolojik gelişmelerden de nasibini en iyi şekilde alarak çok daha güvenilir bir motosiklet olmayı başarmış.

Kış Aylarının Etkilerini tam anlamıyla yaşamadık bu yıl, motosiklet kullananlar için böyle hafif bir kış geçirmek iyiydi belki ama umarım önümüzdeki günlerde kuraklık ve hastalık çekmeyiz.

Ülkemizin içinde ve dışında yaşanan olaylardan dolayı kimsenin tadı yok maalesef. Motosiklet ideal bir kaçış esasında, böyle kasvetli günlerde tüm sıkıntılardan, her türlü dertten ve tasadan uzaklaşmak için! Umarım geleceğe umutla bakabileceğimiz günler geri gelir…

“İleri doğru bakmak”
Motosiklete hangi mevsim binersek binelim çok önemli bir kural vardır! Çeşitli markaların düzenlediği motosiklet sürüş kurslarında da bu temel kuralı
öğretmeye ve benimsetmeye çalışırlar.

Motosiklet kullanırken eğer ileri doğru bakabilirseniz ve gerçek odağınız ileride bir nokta ise, o noktadan size doğru olan her şeyi fark eder ve önlem alırsınız. Örnek olarak 30 metre ileride park etmiş bir aracın kapısının açılıyor olması, yine park etmiş bir aracın tekerlerinin yola doğru dönmeye başlaması, ıslak zeminler, kırmızıya dönmeye hazırlanan trafik ışıkları vs.

Ama sadece 1 metre önünüze baktığınızda bu tip değişimlerin hiç birini fark etmez ve önlem alamazsınız, bu durumları fark ettiğiniz anda yapacağınız ani frenlemeler ve ani dönüşler çok ciddi risk demektir.
Bu ayki konuğum Yamaha TMAX DX…
2 silindir, sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, DOHC, 4 supaplı, 530 cc hacme sahip bu motor 45 HP gücünde, maksimum tork 5250 d/d’da 53 Nm, yakıt kapasitesi 15 lt, sele yüksekliği 800 mm ve ağırlığı 216 kg. 2001 yılında ilk defa piyasaya çıkan Yamaha’nın bu ikonik spor Scooterı 2018 modellerinde gerçekleştirilen makyajla daha da yakışıklı olmuş. Teknolojik gelişmelerden de nasibini en iyi şekilde alarak çok daha güvenilir bir motosiklet olmayı başarmış.

Bu sebeple 15 yıldır toplam 233 bin adet satışla Avrupa’da en çok satan Maxi Scooter unvanını elinde tutuyor.

D-MODE, hız sabitleyici, elektrikli ön cam, akıllı anahtar gibi kapsamlı elektronik kontrol teknolojilerinin yanı sıra ayarlanabilir ekranı, elcik ısıtması ve ısıtmalı selesiyle, ayrıca spor görünüm katan LED farlarıyla TMAX DX gerçekten lüks bir motosiklet haline dönüşmüş.

530 cc sıralı çift silindirli, sıvı soğutmalı motor ve YCC-T birlikte trafik ışıklarından ve kavşaklardan çıkışta çabuk hızlanma olanağı sağlayan güçlü ve yüksek tork üretiyor. Bu son derece akıcı tam otomatik motor, otoyollarda hızlı ve verimli uzak mesafe sürüşlerinde veya eğlence amaçlı sürüşlerde etkileyici hız geçişi sunuyor.

Yamaha mühendisleri, TMAX’i yeni bir çekiş kontrol sistemi (TCS) ile donatmışlar. Bu gelişmiş elektronik sistem kalkışların daha akıcı ve ıslak, kaygan ya da gevşek yol yüzeylerinde yol tutuşunun daha sağlam olmasını sağlayarak sürücü güvenliğine katkıda bulunuyor.

TMAX DX sürücüleri, My TMAX Connect uygulamasıyla cep telefonu uygulamasını kullanarak entegre GPS sistemi sayesinde motosiklet izleyici, uzaktan korna ve flaşör işlevi, düşük akü uyarısı, hız uyarısı ve yolculuk raporu gibi birçok veriye erişebiliyorlar.
Yamaha TMAX ile çok keyifli vakit geçirdim.Test için aldığım bir hafta süresince maalesef sadece bir gün güneş gördüm, genellikle soğuk ve yağmurlu havalarda sürmek zorunda kaldım. Edindiğim en önemli intiba bu makinenin çok güvenli olduğudur. Hatayı engelleyici tüm özellikleri üzerinde barındırıyor. Böyle olunca da insan daha huzurlu motosiklet kullanabiliyor.

Elbette buna güvenip dikkatsiz sürüş yapmayalım, çünkü her daim belirttiğim gibi kazaların yüzde 60’ı etrafındaki araçların ve yayaların motosiklete karşı duyarsız ve dikkatsiz olmasından kaynaklanıyor.

Sonuç:
Yamaha TMAX DX çok rahat ve keyifli bir motor, Yamaha mühendisleri son teknolojik gelişmeleri TMAX üzerine adapte etmişler. Özellikle TMAX de kullanılan güvenlik önlemleri bu makineyi rakip markalardan farklı bir noktaya konumlandırıyor. TMAX hem şehir içinde hem de yakın şehir dışı seyahatlerde kullanmak için çok akıllı bir seçim.

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir