Blog

Bu ayki yazıma motosiklet sektörü ile ilgili genel bir bilgilendirme ile başlamak istiyorum, Türkiye motosiklet pazarı 389 binden fazla satış adediyle 2006 yılında ulaştığı rekor seviyeden bu yana eski günlerini arar oldu.

2006 yılından bu zamana kadar, vergilerdeki zamlar, yeni çevreci standartlar, ağırlaşan ekonomik koşullar ve döviz kurlarındaki tırmanış nedeniyle sektör giderek daralıyor ve zor günler geçiriyor.

2018 yılının haziran ayı itibariyle Türkiye’de trafikte bulunan toplam 22,5 milyon motorlu aracın 3,2 milyonu motosikletlerden oluşuyor. Yaklaşık 81 milyon nüfuslu Türkiye’de her 100 kişiden 4’ü motosiklet sahibi, Son 10 yıldır her yıl yaklaşık 170 bin civarında yeni motosiklet trafiğe çıkıyor ve 53 bin civarında motosikletin trafikten kaydı siliniyor. Türkiye motosiklet pazarının yüzde 90’a yakını 250 cc ve altı motosikletlerden oluşuyor.

Son 10 yıldır satışı yapılan 19’u yerli olmak üzere toplamda 43 marka bulunuyor.

Herşeye rağmen Avrupa’nın 2.büyük nüfusuna sahip Türkiye 31,2 yaş ortalaması, 8,333 km kıyı şeridi uzunluğu, giderek artan konforlu yolları, giderek sıkışan şehir trafiği ve otopark alanları sebebiyle motosiklet kullanmak için ideal bir ülke. Her zaman önemle belirttiğim gibi tek sıkıntı eğitim ve kültür. Siz ne kadar eğitimli olursanız olun, motosikleti tamamen kurallara uygun olarak kullanırsanız kullanın, sizin dışınızdaki yeterli eğitimi almamış özellikle otomobil,minibüs, kamyon sürücülerinin yapacağı hatalar, bazen bilerek yaptıkları sıkıştırmalar maalesef önemli kazalara sebep olabiliyor.Bu yüzden daha gideceğimiz çok yol var!!

Bu ayki konuğum Yamaha Tracer 900 Yamaha Motor satış Pazarlama müdürü,değerli kardeşim Ersin Şeker’in Yamaha Motor Merkezi’nde bizzat teslim ettiği Tracer 900 ile düştüm yollara…

847 cc, 3 silindirli, sıvı soğutmalı, 4 supaplı motor,Kaydırmalı debriyaj, 3 modlu Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) veTracer’a özel seçilebilir D-MODE sürüş modları. İnce ve hafif CF döküm alüminyum şasi, geniş kapasiteli, uzun mesafeli 18 litrelik yakıt deposu, standart olarak sunulan ABS, gri ve siyah renk seçenekleri ve heyecan verici spor performansı ve inanılmaz yol tutuşu ile Tracer 900 çok kısa bir zaman içerisinde beni etkiledi.

Tracer 900’ün piyasaya sürüldüğü 2015’ten beri,Avrupa’daki Sport Touring segmenti kayda değer bir büyüme kaydetmiş üstelik bu modelin olağanüstü performansından ve her açıdan sunduğu çok yönlülükten etkilenen çok sayıda sürücü, diğer kategorilerden Sport Touring segmentine geçiş yapmışlar.

Güçlü doğrusal torkuyla Yamaha’nın çok sevilen 847 cc’lik CP3 otorundan güç alan Tracer 900, çok keyifli bir sürüş sunarak gerçek motosiklet ruhunu yansıtabilen kullanışlı bir model olmayı başarmış. Konfor, rüzgar koruma ve zarif gövde tasarımı üst vücut için daha iyi hava koruması sağlayan ayarlanabilir büyük ön cam, uzun yolculuklarda daha rahat ve keyifli bir sürüş sağlamış. 2018 modelde yenilenmiş ön ve arka koltuk, artçı konforu için yenilenmiş ayaklık takımı ve yeni tasarlanmış tutunma çubukları kullanılmış. Ayrıca daha dar gidonla birlikte daha ince ve daha hafif

el korumalarıyla sürücüye avantaj sunmuş yeni gidon sayesinde sürücünün kolları yüksek sürüş hızlarında hava akışından korunmuş.

İstanbul’a yakın bölgelerde Tracer ile epey vakit geçirdim, Özellikle Garipçe köyü yolundan çok keyif aldım, bu makinenin hakkını vermek için bir kaç gün kalmalı bir Dedeağaç aklımdan geçti ancak vakit bulamadım.

Sonuç:

Yamaha Tracer 900 son derece başarılı bir motor,yol tutuşu, dengesi, hızlanması çok başarılı, ayrıca motorun ergonomiside çok etkileyici, her türlü kumandaya ulaşmak çok kolay. Daha yüksek hacimli ve daha iri gövdeli Spor Turing makinelere göre en büyük avantajı şehir içi kullanımı için de uygunluğu ve kıvraklığı.

Sevgiyle kalın…

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir