Blog

VFR1200X çok keyifli ve kullanımı rahat bir motor, Honda’nın teknolojik gelişimlerinin izlerini taşıyor. DCT şanzıman da, şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı…

Geçen ay yazımda şu soruyu sormuştum, ”Neden insanlar motora binerek kendilerini riske atıyorlar? Özellikle ülkemizde trafikte saygı ve sevgi eksikliği tavan yapmışken ve farkındalık bu kadar düşükken neden?”

İlk ve ön önemli neden olarak “özgürlük” demiştim. Gelelim diğer sebebe; motor kullanımı zamandan ve paradan tasarruf sağlar, özellikle İstanbul gibi metropollerde otomobil yerine mo- tosiklet tercih ederseniz en az yüzde 50 zamandan, yüzde 50 yakıttan tasarruf edersiniz. Üstelik otomobil içerisinde trafik sıkışıklığı insanların sinir sistemini negatif olarak etkilerken aynı yolu motor ile yapıyorsanız tam tersine keyif ve mutluluk kaçınılmazdır. Bunlara ilave olarak gittiğiniz yerde park yeri arama problemi de yaşamazsınız! Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

Bu ayki konuğum VFR1200X Crosstourer DCT. Sıvı soğutmalı, 16 supaplı, UNICAM V4 silindirli, 1237 cc hacmine sahip bu motor 129,2 beygir gücün- de, maksimum torku 126 Nm@6500 devir/dakika, yakıt kapasitesi 21,5 lt, sele yüksekliği 850 mm ve ağırlığı 287 kg.

Honda’nın normal ve DCT şanzımanlı olarak piyasaya sürdüğü bu enduro tarzı oldukça kıvrak ve torklu bir makine, özellikle virajlarda insan kendini çok güvende hissediyor.

Benim test ettiğim DCT şanzımanlı olan mode- linde vites geçişlerini hiç bir şekilde hissetmiyorsu- nuz, ani duruşlarda yumuşak, dengeli ve çok başarılı.

Ama nedense ben bu tip motorları normal vitesli kullanmayı seviyorum ve öyle tercih ediyorum. Ne kadar trafiğe maruz kalırsam kalayım, motosiklet kullanırken vites değiştireceğim zamana da kendim karar vermek istiyorum! Bu tamamen kişisel bir tercih elbette, yoksa Honda DCT şanzıman teknolojisini tebrik etmekten başka yapılabilecek hiçbir şey yok.

VFR 1200X ile oldukça keyifli vakit geçirdim, İstanbul’un iki yakasında hem otoyollarda hem de ara sokaklarda epey turladım. Kış aylarında motosiklete binmekten pek hoşlanmıyorum, yerlerin genellikle ıslak olması motosiklet tutkunlarında hep bir tereddüt yaratıyor, bu da sürüşten keyif almayı engelliyor. Özellikle kışın sürekli motor kullananlar için en büyük tavsiyem mutlaka kış lastiği kullanılmasıdır. Motosiklette kış lastiği kullanımı otomobile göre çok daha önemli ve hayatidir! Motorda bizi hayata bağlayan sadece ve sadece lastiklerdir. Bunun dışında lastikler ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir husus lastik havalarıdır, en azından haftada bir kere üreticinin tavsiye ettiği değerlere uygun hale getir- memiz çok önemlidir. Lastik basınç ayarının düzgün olması, yol tutuşu, viraj ve fren performansını direkt olarak etkiler ve bizim emniyetimizi sağlar, lütfen dikkat edelim!

Sonuç:

Honda VFR 1200X çok keyifli ve kullanımı rahat bir motor, Honda’nın teknolojik gelişimlerinin izlerini taşıyor, DCT şanzıman şehir içi trafiği için oldukça kullanışlı. Hem kısa hem de uzun mesafeli sürüşler için mantıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

2018 MOTORSİKLET FUARI’NIN ARDINDAN

Messe Frankfurt İstanbul tarafından organize edilen motosiklet ve bisiklet sektörünün bölgedeki en kapsamlı ve önemli etkinliği ‘Motobike İstanbul’ bu yıl 140 stand’ta, 260 uluslararası markanın katılımıyla, 16,836 metrekarelik bir alanda 22-25 Şubat 2018 tarihlerinde motosiklet ve bisiklet tutkunlarını ağırladı. Yaklaşık 105 bin kişinin ziyaret ettiği bu önemli organizasyona ilgi her yıl giderek artıyor… Motor fuarları yaklaşırken çok seviniyorum ama fuara gittiğimde yaşadığım karmaşa, gürültü, düzensizlik beni her seferinde çok yoruyor. Yeni çıkan modelleri bile keyifle inceleme fırsatı bulamıyorum maalesef. Bu fuarın kış aylarına denk gelmesi, İstanbul’daki malum trafik sıkışıklığı ve fuarın karmaşası üst üste gelince artık eskisi gibi hevesim kalmadı ne yazık ki!!

Nasıl bir yerde ? Hangi tarihlerde? Ve belki 4 gün değil de 7 gün olarak, insanlara daha fazla dolaşma imkanı verecek şekilde düzenlense fuarlar!

Bir gürültü karmaşası değilde bir panayır havasında! Keşke yetkililer gelişmekte olan bu önemli sektörü biraz daha dikkate alıp yeni bir organizasyon şekli bulabilseler.

Görüşlerinizi İletin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir